W niedzielę 4 lutego o godz. 17:00 w ramach 19 kolejki, siatkarze Dafi Społem Kielce zmierzą się na wyjeździe z Cerrad Czarnymi Radom. W meczu poprzedniej rundy, kielczanie pokonali Czarnych w hali Legionów w tie-breaku, odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Historia plusligowych spotkań z Czarnymi Radom liczy jedenaście meczów. O ile mówi się, że własna hala jest atutem gospodarzy, tak w pojedynkach między tymi drużynami jest zupełnie odwrotnie. Na sześć rozegranych meczów w Kielcach, czterokrotnie górą okazywali się radomianie, natomiast w hali MOSiR w Radomiu zespoły te mierzyły się pięciokrotnie, z czego trzy zwycięstwa na koncie mają siatkarze z Kielc. Najbliższe spotkanie będzie więc okazją do wyrównaniu bilansu meczowego.

Bilans meczowy kieleckiej drużyny z Cerrad Czarnymi Radom:

WYGRANE: 5, PRZEGRANE: 6

Mecze domowe: WYGRANE: 2, PRZEGRANE: 4

Mecze wyjazdowe: WYGRANE: 3, PRZEGRANE: 2  

Nie jest tajemnicą, że wszelkie pojedynki na linii Kielce - Radom budzą wyjątkową mobilizację wśród kibiców obu drużyn, ale czy tylko kibiców? Każdy siatkarz zapewnia, że do wszystkich pojedynków podchodzi równie zmobilizowany, ale nie zaprzeczy także, że występ przeciwko swojemu byłemu klubowi dodaje jeszcze większej energii. Tak chyba jest też w przypadku naszego przyjmującego Jakuba Wachnika, który nie tylko  swoje siatkarskie treningi rozpoczynał w klubie z Radomia, ale także spędził tam kilka lat, zdobywając między innymi Mistrzostwo I Ligi oraz awans do siatkarskiej ekstraklasy. Przyjmujący zasilił szeregi kielczan w poprzednim sezonie. Od tamtej pory drużyna dwukrotnie pokonała zespół Czarnych Radom, dwukrotnie w tie-breaku, a obie statuetki powędrowały do Wachnika. Warto również zaznaczyć, że w spotkaniu rozgrywanym w pierwszej rundzie Kuba występował na zmienionej pozycji – atakującego. Zdobył wtedy 26 punktów - 24 atakiem, a 2 dołożył blokiem.

Kawał historii związanej z radomską drużyną ma również nasz kapitan Maciej Pawliński, który przez połowę swojego siatkarskiego życia reprezentował barwy Czarnych, a później Jadaru Radom. Łukasz Łapszyński natomiast z zespołem Radomia najpierw zdobył, a później obronił tytuł Mistrzów Polski Juniorów, a także wywalczył awans do I Ligi. Zatem mobilizacji wśród naszych przyjmujących na pewno nie zabraknie!

Nie mniej jednak nie należy się martwić o motywację pozostałych naszych siatkarzy – jak powiedział Michał Superlak po ostatnim meczu „nasza drużyna skupia się teraz na każdym następnym spotkaniu, gdyż sytuacja jaką mamy w tej chwili zmusza do tego, abyśmy walczyli w każdym meczu o każdy możliwy punkt, nie odpuszczając żadnej piłki”. Cały zespół z pewnością dołoży wszelkich starań, aby powtórzyć wynik z październikowego starcia w hali Legionów i tym razem odnieść zwycięstwo w Radomiu.

Jak wyglądały ostatnie pojedynki obu drużyn oraz co słychać w plusligowej tabeli?

Radomianie w ostatniej kolejce pokonali w Szczecinie tamtejszy Espadon w pięciu setach, natomiast w ostatnim spotkaniu we własnej hali zwyciężyli za komplet punktów z MKS’em Będzin.  Zespól aktualnie zajmuje dziesiątą lokatę mając na swoim koncie 23 punkty: osiem zwycięstw i dziesięć porażek.  

Dafi Społem Kielce w ostatnim meczu przeciwko Cuprum Lubin dopisali jeden punkt do tabeli, dzięki czemu awansowali na piętnaste miejsce. Strata do czternastego zespołu jest wciąż duża, wynosi ona pięć oczek, aczkolwiek postawa podopiecznych Daszkiewicza w nowym roku może budzić nadzieję. W pierwszej rundzie wynoszącej piętnaście spotkań -  drużyna zdobyła zaledwie sześć punktów, w tym momencie w trzech meczach zdołała wywalczyć już cztery oczka. Warto zaznaczyć, że są to cenne punkty z mocnymi klubami – zwycięstwo za 3 pkt z Asseco Resovią Rzeszów oraz ugrany 1 pkt w starciu z drużyną Cuprum Lubin.

 

/ Monika Sokołowska /